+420 735 297 58528 března, 2020
Budujte si něco vlastního

Budujte něco vlastního

Je jedno jestli jste zaměstnaní nebo studenti. Každej si najde chvilku, kdy může pracovat na něčem vlastním. Můžete pracovat na vlastním projektu, můžete budovat firmu, eshop, psát blog, točit videa na YouTube, prosazovat se na TikTok, skládat hudbu, cokoli … Je jedno co si vyberete. Začít budovat něco vlastního je snadné a je to důležité. Proč?

Peníze a dlouhodobá investice

Představte si následující scénář. Chodíte do práce, do 15. dne v měsíci příjde výplata a do další výplaty peníze utratíte. Takže znovu. Když se podaří něco ušetřit, koupíte si nějakou věc, o kterou se musíte starat, možná vám i beze peníze protože potřebuje údržbu. Není to frustrující? Chodíte pak do práce rádi? Nebo tam chodíte protože ty peníze potřebujete? Teď si představte, že byste po práci nechodili peníze utrácet, ale šli byste pracovat na něčem vlastním. Třeba si založíte blog. Investujete půl hodiny do psaní článku.

V tomto příspěvku jsem minulý rok poprvé zmínil StarkMedia. V té době jsem ještě nepracoval na StarkMedia na fulltime ale pouze na part time po práci.

Budujete si tak dlouhodobou hodnotu. Při jednom článku za týden budete mít za rok blog s 52 články. Za 5 let jich bude 260. Bude Vás to bavit, protože vidíte jak tvoříte postupně po malých krůčcích něco velkého. Jak s každou investovanou hodinou přibývá na hodnotě vašeho blogu, vašeho díla. Nebudete mít chuť investovat peníze do spotřebních věcí ale zainvestovat je do blogu. Dáte peníze do reklamy, do šablony blogu, do auditu blogu, … peníze využijete na takový boost vaší práce.

Jaký bude za 5 let rozdíl mezi člověkem který investoval čas do sebe a svého projektu a mezi člověkem který si za peníze kupoval věci, které mu další peníze braly?

Já do svých projektů investuji statisíce ale na začátku to byly stovky. Když jsem začínal před 3mi roky, investoval jsem pouze svůj čas a když jsem měl nějaké volné prostředky, zplatil jsem si designéra na web, fotografa, hosing, domény atd. Ty investované peníze mi dnes umožňují vydělávat další peníze. Otevřely mi nové možnosti, nové šance které jsem využil.

Opora

Dával jsem příklad na blogu. Zkusíme to teď s jiným oborem. Představte si že máte práci se kterou se akorát uživíte. Po práci Vám zůstává nějaký čas a místo televize, Netflixu nebo jiné podobné aktivity si půjdete zacvičit a večer si místo filmu pustíte na YouTube video o Fitness. Budete se tak vzdělávat a po nějaké době se bude formovat i vaše postava. Vaši přátelé si toho všimnou a budou se ptát „Jak?“. Jak jsi to udělal?

A to bude ten moment, kdy můžete začít vydělávat. Můžete jim začít sestavovat jídelníčky, prodávat konzultace, můžete na něčem vlastním začít vydělávat. Kolik jste v takovém případě investovali peněz? 0,- Kč

Stačí začít s málem i bez peněz. Důležité je začít a vydržet.

Tento odstavec má nadpis opora. Když si představíte ten předchozí scénář, po dvou letech jste se někam dopracovali, baví vás to, vydělává nějaké peníze, co se stane když vás vyhodí z práce nebo z nějakého důvodu vám vypadne příjem?

Budete mít oporu sami v sobě. Protože budete mít další příjem. A najednou se z vyhazovu z práce stává šance, šance začít dělat svoji věc naplno a živit se tím. Jakou šanci uvidí člověk, který netvořil nic? Žádnou. Může si otevřít Jobs.cz a začít řešit problém že je bez práce. Stavte se raději do pozice člověka, který si díky svému přístupu buduje další šance.

Stavte se do pozice člověka, který si díky svému přístupu buduje další šance.

Štěstí

Věta kteoru nesnáším „Měl jen štěstí“. Ta věta třemi slovy smaže co budujete roky a bude přisovat vaše zásluhy náhodě. Používají ji lidi, kteří se vzdaly zodpovědnosti za vlastní výsledky. Naštěstí existuje takový recept, jak si vlastní štěstí vybudovat. Jednoduše mu půjdete naproti. Představte si 3 lidi.

První, budeme mu říkat pan Lenoch. Pan Lenoch po práci nedělá nic, nebuduje nic pro sebe ani pro druhé. Druhý, pan Snaživý příjde a dá dohromady jeden článek, nebo jedno video, nebo složí jednu písníčku. Třetí, třeba pan David 😀 David dělá to stejný jako pan Snaživý ale nebojí se investovat. Vezme všechny vydělané peníze a prostě je dá do svého businessu. Neví co se stane, tuší co se může pokazit tuší co to může vydělat. Ale neví to jistě.

Kdo bude mít nejspíš největší štěstí? Jasně že pan David.

Co tím chci říct? Nebudete mít štěstí, když mu nepůjdete naproti. Čím víc se budete snažit, tím víc zvýšíte svoje šance na výhru. Čím větší šance na výhru bude, tím větší budete mít štěstí.

Nebudete mít štěstí, když mu nepůjdete naproti.

A až se Vám to jednou povede, budete se živit tím co Vás baví, všechny nepovedený investice se na jedné povedené vrátí. Příjde nějaký dobrák, a řekne Vám „Ty jsi měl štěstí“. A vy se budete jen usmívat a potichu si říkat: „Tak s tímto přístupem ho ty mít nikdy nebudeš 🙂 „.

Lidi kolem nás

Přitahujeme k sobě lidi, kteří jsou nám podobní. Když budete tvořit něco vlastního a budete pro to nadšení, začnou se kolem vás objevovat další lidi s podobným entuziasmem. Ve chvílích kdy se nebude dařit, budou to právě oni kdo vás udrží v tempu a nedovolí vám se svou věcí seknout. Když se dařit bude, pomůžou vám růst rychleji.

Přitahujeme k sobě lidi, kteří jsou nám podobní.

Tvoříte něco vlastního? Napište do komentáře na čem pracujete, co vás baví, jak dlouho už na tom pracujete. Dejte sem tip pro inspiraci ostatním, napište do komentáře odkaz na Váš projekt nebo popište pro co jste zapálení.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *