+420 735 297 58525 října, 2020
Proč dávat víc než brát

Proč dávat víc než brát

Už to bude nějaký ten pátek, co jsem psal na tento blog. Blog jsem založil v roce 2015, v době kdy jsem prožíval poměrně velký neúspěch. Po dvou letech studia na FIT VUT jsem musel školu ukončit. Věděl jsem že chci být úspěšný, věděl jsem že IT je ten správný obor. Nevěděl jsem ale jak a kde začít bez zkušeností, bez znalostí.

V tomto článku chci popsat, co mi pomohlo nahoru. Co mi pomohlo k úspěchu. Jedna z x zásadních věcí, která mi pomohla prokousat se z velkého neúspěchu až k dokončení školy s prospěchovým stipendiem, kariéře v core teamu vývojářů v Mall Groupu, jedna z x zásadních věcí, která mi pomohla k založení StarkMedia.

Byl jsem na začátku. Neměl jsem nic, co bych mohl nabídnout. Příjde mi úsměvné, když někteří absolventi vysokých škol neví jak sehnat práci a co nabídnout firmám. Já jsem neměl na začátku ani tu školu, ani znalosti. Nic.

Co můžu v takové pozici nabídnout, abych odstartoval úspěšnou kariéru?

Odpověď je v nadpisu článku. Dávat víc než brát. Zapsal jsem se na studium znovu, na jinou školu. Sehnal jsem si práci přes prázdniny. Do práce jsem dával vše co jsem mohl. Při škole jsem si sehnal vlastní klienty a do práce na jejich systému jsem dával víc než za co jsem byl placený. Bral jsem sotva čtvrtinu platu programátorského platu, ale dával jsem kolik jsem mohl. Do školy jsme chodili na 7, po škole jsem chodil pracovat do knihovny dokud se knihovna nezavírala. Poté jsem pracoval doma, většinou do 1-2 do rána.

A vyplatilo se to? Neskutečně. Je to postup který bych doporučil každému. Je jedno jestli jsi na začátku nebo máš už nějaký úspěch za sebou. Dávej víc, víc než co se ti vráti, víc než si myslíš že můžeš dát. Já tento postup aplikuji i teď. Pro své klienty se snažím zajistit maximum, udělat pro ně nemožné. Díky tomtuto přístupu jsem se dostal do pozice, kdy si můžu klienty vybírat. Vybírám si ty, u kterých vidím potřebu růst. Tam to má smysl, tam se to vrátí klientům i mě.

Dávání je investice do budoucna, je to jednoduché, může to dělat každý. Investujte, dávejte maximum a myslete na druhé, až potom na sebe. Pak se o vás budou rvát, budou chtít abyste pro ně pracovali. Kdyby nešlo o práci ale o vztahy, dávejte do vztahů maximum, dělejte nemožné a lidi se o vás budou prát. Je jedno v čem tento postup použijete.

Píšete knihu? Napište víc než se od vás čeká. Chcete být úspěšní v prácí? Žijte pro tu práci a dělejte víc než za kolik vás platí. Chcete úspěšné vztahy? Dávejte lidem víc než si zasloží. Pořádáte kurzy? Nesledujte čas, slíbený 4 hodinnový kurz natáhněte na 5 hodin. Studujete do školy? Neučte se pro Áčka, naučte se všechno co můžete.

Když se budete soustředit na to kolik dáváte a ne na to kolik berete, budete  šťastnější. Dá se to totiž jednoduše ovlivnit. Například na youtube nebo blogu. Když budete mít za cíl natočit 5 videí týdně (budete dávat), můžete to přímo ovlivnit. Tento cíl můžete splnit. Pokud budete sledovat počty shlédnutí (budete brát), nemůžete to přímo ovlivnit. Takže cíl nemusíte splnit ani když pro to budete dělat maximum.

Čím víc budete dávat, tím víc budete brát.

Chápu že v někom tento text může vzbudit pocit strachu, co když dám a nevrátí se to.

Vrátí. Investujte svůj čas do druhých lidí. Zkoušejte co se stane. U někoho narazíte na hamižnost, u jiných se vám otevřou možnosti které by vás ani nenapadly. Jedno vím jistě. Když to nezkusíte, nestane se vůbec nic.

Share

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *